X MCR Russian Open (2018)

Печать

On September 15-16, 2018 Moscow will host X Russian Mahjong Championship. Competition has qualification by European Mahjong Association (MERS).

The registration for the tournament will be opened till September 1, 2018. The maximum number of players is limited to 80 persons.

ABOUT CHAMPIONSHIP

Date - September 15-16, 2018

Responsible person - Vitaly Novikov (+7-925-779-7928), Этот e-mail адрес защищен от спам-ботов, для его просмотра у Вас должен быть включен Javascript , facebook

Referees: Pavel Anokhin (non-playing), Vitaly Novikov (non-playing), Denis Lugannikov

Venue - Russia, Moscow, Yuzhnoportovaya ul., 5, business center "Zolotoye Kol'tso", bldg.7, 4th floor, room 411, see guide.

 

REGISTRATION

All players wishing to participate in the tournament should go through registration procedure. For this purpose one should fill in the registration form on our website or register via email to Этот e-mail адрес защищен от спам-ботов, для его просмотра у Вас должен быть включен Javascript . Registration fee 35 Euro (or 45 Euro with two luncheons) will be paid on spot.

The registration is open till  September 1, 2018. The maximum number of players allowed is 80 persons.

REGULATION

The championship will be held in accordance with the Mahjong Competition Rules adopted by the World Mahjong Organization in edition of the year 2006 ("The Green Book") with clarifications given by EMA. "Danish" seating scheme (tops-with-tops) will be used at the championship.

SCHEDULE (tentative)

September 15, 2018. Saturday

09:00-09:40 Registration and drawing lots

09:40-10:00 Opening ceremony

10:00-12:00 Session 1

12:00-12:20 Coffee-break, book presentation (20 min)

12:20-14:20 Session 2

14:20-15:20 Big Lunch Break (1h)

15:20-17:20 Session 3

17:20-17:40 Coffee-break, surprise (20 min)

17:40-19:40 Session 4

September 16, 2018. Sunday

09:30-11:30 Session 5

11:30-11:50 Coffee-break (20 min)

11:50-13:50 Session 6

13:50-14:50 Big Lunch Break (1h)

14:50-16:50 Session 7

16:50-17:10 Coffee-break (20 min)

17:10-19:10 Session 8

19:10-19:40 Collecting sets, folding tables (30 min)

19:40-20:30 Rewarding and closing ceremony

Список заявившихся игроков / List of registered players

(по состоянию на настоящий момент / as of current moment)

Промаркировано возле номера регистрации: "В" -- сдан взнос, "О" -- оплачены обеды

# Имя / Name Фамилия / Surname Город / City Страна / Country Заказ обедов
1-В Филипп Мыскин Одинцово Россия нет
2-В Ирина Лавренюк Москва Россия нет
3 Александр Богатиков Москва Россия нет
4 ИГРОК ЗАМЕНЫ -- --
5-В Сергей Васильев Москва Россия нет
6-В Анастасия Черных Москва Россия нет
7-ВО Денис Луганников Москва Россия 1+2
8-В Наталья Голикова Санкт-Петербург Россия нет
9 Евгения Хлуденцова Тамбов Россия нет+2
10 Игорь Бирюков Тамбов Россия 1+2
11-В Анна Кириллова Москва Россия нет
12-ВО Владимир Терёхин Иваново Россия 1+2
13 Владислав Савельев Москва Россия 1+2
14 Wenlong Li Beijing China 1+2
15 Panjing Song Beijing China 1+2
16 Guijun Zhou Beijing China 1+2
17 Zhencun Li Beijing China 1+2
18 Yuxia Liu Beijing China 1+2
19-ВО Василий Куимов Тамбов Россия 1+2
20 Екатерина Константинова Санкт-Петербург Россия 1+2
21-ВО Пётр Маняхин Санкт-Петербург Россия 1+2
22 Анна Дашкова Вологда Россия 1+2
23-В Михаил Петухов Санкт-Петербург Россия 1+2
24-В Евгения Нетребина Санкт-Петербург Россия 1+2
25-В Елена Верик Москва Россия 1+2
26-В Арслан Манджиев Москва Россия 1+2
27 Анна Шпильман Санкт-Петербург Россия нет
28-ВО Светлана Симонова Санкт-Петербург Россия 1+2
29 Андрей Чичигин Одинцово Россия нет
30 José Moreno Merino Murcia Spain 1+2
31-ВО Илья Кваша Москва Россия 1+2
32 Наталья Чичигина Одинцово Россия 1+2
33 Татьяна Нестер Санкт-Петербург Россия 1+2
34 Александр Бабушкин Санкт-Петербург Россия 1+2
35 Дмитрий Быков Санкт-Петербург Россия нет
36-ВО Владимир Арзамасцев Тамбов Россия 1+2
37-В Антон Верди Тамбов Россия нет
38-В Елена Верди Тамбов Россия нет
39 Олег Логвинов Москва Россия 1+2
40 Алексей Шпильман Санкт-Петербург Россия нет
41 Мария Белялова Москва Россия 1+нет
42 Дмитрий Богачков Санкт-Петербург Россия 1+2
43 Галина Дуленко Санкт-Петербург Россия 1+1
44 ИГРОК ЗАМЕНЫ -- --
45 Алла Данилевская Санкт-Петербург Россия 1+2
46-В Елена Турлина Москва Россия нет
47 Андрей Иванов Санкт-Петербург Россия 1+нет
48 Олег Свидрицкий Санкт-Петербург Россия 1+2
49 Антон Соловьёв Санкт-Петербург Россия 1+2
50-ВО Евгений Ким Ташкент Узбекистан нет
51-ВО Иван Панов Москва Россия 2+2
52-ВО Тамара Панина Домодедово Россия 1+2
53-ВО Ирина Рыжанина Рязань Россия 1+2
54-ВО Анна Косолапова Санкт-Петербург Россия 1+2
55 Ксения Саксонова Вологда Россия 1+2
56 ИГРОК ЗАМЕНЫ -- --
57 Наталья Савельева Москва Россия 1+2
58-В Анастасия Непомнящих Москва Россия нет
59 Вячеслав Чичигин Одинцово Россия 1+2
60 Татьяна Гоптарева Москва Россия 1+2

Registration is opened

{ckform ROS2018